Tatil Beldelerini Tanıyalım: Kalkan Bölgesi

fethiye-kas-kalkan-turu_58aea3306fa90 (1)

Antalya il sınırları içerisinde yer alan Kalkan Bölgesi Türkiye’nin batısında yer alan önemli bir turizm bölgesidir. Kalkan bölgesi özellikle Patara ve Kaputaş plajları ile tanınmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra bu bölgede Tios ve Kekova gibi tarihi sit alanları yer almaktadır. Kalkan bölgesi Dalaman Havalimanı’na 120 kilometre ve Antalya Havalimanı’na 220 kilometre uzaklıktadır.

Geçmişte Kalkan bölgesinde yaşayan insanlar balıkçılık ile uğraşmaktaydı. Kalkan limanı Kaş ve Fethiye sahillerinin arasında yer aldığı için bölgedeki en güvenli liman olma özelliğini taşıyordu. 1920’li yılların başına kadar bölgede Yunanlılar yaşamaktaydı. 1923’ten sonra Türkiye ve  Yunanistan arasında yapılan anlaşma ile bölgedeki nüfus Yunanistan’ın Attika bölgesine göç etti. Bölgede hala terkedilmiş eski Yunan evleri görmek mümkündür.

Bölge kendine özgü beyaz kiremit evleri ile tanınmaktadır. Bölgede ılıman bir iklim hakimdir. Yılın neredeyse tümü güneşli ve açık bir hava durumu gözlemlenir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin