Kaş’ta Tatil

KAŞ-2010-245
M.Ö 4. yüzyılda Phellos’un limanı olan Kaş, Antalya’nın en batısında bulunan, ünlü turistik beldelerimizdendir. Begonvillerin evleri sardığı, dar fakat şirin sokaklarında kedilerin gezindiği Kaş, antik kaya mezarları ve antik tiyatrosuyla da dikkat çeker. Sırtını Toros Dağları’na yaslayan Kaş’ın karşısında, Yunanistan’ın Meis Adası bulunur.

Kaş’ın iklimi bildiğimiz Akdeniz iklimidir. Yazları, özellikle Ağustos ayında çok sıcak olan Kaş, eylül ayının ortalarından sonra serinlemeye başlar. Yazın ortasında giderseniz, öğle sıcağında dışarı çıkmamanızı önemle hatırlatıyorum. Buna rağmen Kaş,yazlar Akdeniz bölgesinin en serin ve nemin en düşük olduğu yerdir.

Kaş’a ulaşmak gayet kolaydır. Antalya’dan 1,5-2 saat civarı bir yolculukla Kaş’a varabilirsiniz. Dalaman’dan Kaş’a ulaşım ise yine 2 saat civarında sürmektedir.

Kaş’ın çevresinde gezilecek çok sayıda tarihi yer vardır. Bunlar, Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai’dır. Istlada’ya Finike-Kaş yolundan gidilir. Istlada’da, M.Ö. 4. yüzyıldan kalan Hoyran Anıtı, kaya mezarları ve lahitleri görebilirsiniz. Apollonia, Kaş’a 22 km uzaklıktaki Kılınçlar Köyü sınırlarındadır. M.Ö. 4. yüzyıldan kalma kilise, hamam ve Bizans surları görülebilir. İsinda, Kaş’a 13 km uzaklıkta ve Belenli Köyü sınırındadır. Lykia tipi lahitler ve ev tipi mezarlar görülebilir.

Denize girmek için son derece uygun olan Kaş’ta deniz suyu nisan sonu gibi ısınmaya başlar. Kaş’ın denizi yer altı suları sebebiyle oldukça temiz ve berraktır. Bu berraklık hem yüzme zevki açısından hem de dalış sporu için mükemmellik sunar. Denize girebileceğiniz çok sayıda plaj vardır. Büyük Çakıl, Küçük Çakıl ve Akçagerme plajlarında denize girmek mümkündür. Ayrıca tekneyle Limanağzı Plajı’na da gidilebilir. Kaş’ta ayrıca rafting, trekking, dağcılık gibi sporlar da yapılabilir. Dilerseniz Kalkan’a geçip dünyanın en uzun plajlarından olan Patara Plajı’na da yüzmeye gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin