Dalyan’da Tatil

dalyan_ak

Dalyan, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı şirin bir beldedir. Köyceğiz Gölü, İztuzu Plajı, Kaunos Antik Kenti, Dalyan’ın gezilip görülmesi gereken yerlerindendir.

Dalyan, sakin ve sessiz bir beldedir. Yazları turistlerin gözdesi olsa da, bu sakin yapısından pek bir şey kaybetmez. Çevresindeki yerler turistik açıdan oldukça gelişmiş ve kalabalık yerler olmasına karşın Dalyan, yoldan 12 km kadar içeride olması sebebiyle daha sakin bir yer olarak kalmıştır.

Dalyan’a gidildiğinde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında İztuzu Plajı gelir. İztuzu Plajı, yaklaşık 5 km uzunluğunda kumsala sahiptir. Denizi sığdır. Caretta caretta’ların yumurtalarını bırakmak için tercih ettikleri İztuzu Plajı, The Times tarafından “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” ilan edilmiştir. İztuzu Plajının batısına deniz yoluyla, doğusuna ise karayoluyla ulaşılıyor.Plajı belediye işletiyor. Mayıs-Eylül ayı arasında saat 20’den sabah 08’e kadar plajı caretta caretta’lara bırakıyoruz. (Caretta Caretta’ların neslinin tükenmemesi adına bu kadarcık fedakarlık yapabiliriz diye düşünüyorum.) Akıntı sebebiyle yüzmeyi iyi bilmeyenlerin boylarını aşavak kadar açılmaları pek önerilmiyor. (Zaten boyunuzu aşacak yere gitmeniz de 30 metreyi buluyor.) İztuzu Plajına gittiğinizde mutlaka gün batımı fotoğrafları çekmenizi öneririm.

İztuzu’na ulaşmak biraz zahmetli fakat zahmete değecek kadar da keyifli. Dalyan İskelesi’nden yola çıkan tekneniz, yaklaşık yarım saatlik yolculukla Dalyanağzı plajına ulaşıyorsunuz. Yolda kaya mezarları ve su kuşlarını izlerken yolun nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. İztuzu’na vardığınızda ister tatlı suda isterseniz de tuzlu suda yüzebilirsiniz.

Dalyan’da mavi yengeç yiyebilirsiniz. Ayrıca kuzu tandır yemenizi de öneririm. Sabahları nehir kenarında kahvaltı yapabilirsiniz.

Dalyan’da gece hayatı çok hareketli değildir. Gece hayatı denilince publar ve canlı müzik anlaşılır. Publar blues ve caz ağırlıklı müzik çalarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin