Dalaman’da Tatil

dalaman-koyları

Dalaman, Ege denizinin Akdeniz’e yaklaştığı yerde bulunan ve Muğla iline bağlı sakin ve sessiz bir ilçedir. İlçe tarihi oldukça eskidir. Milattan önce 2. yüzyıldan itibaren, Lukkalar, Persler, Helenler, Atinalılar, Romalılar gibi bir çok devlete ev sahipliği yapmıştır.

Dalaman’da gezilebilecek tarihi yerlerden bazıları, Kapıdağı semti, Likya Kaya mezarları, eski şehir kalıntıları, Deliklikavuk’taki antik sur kalıntıları, Ardıçlıtepe Selçuklu surları, Hisar semtindeki Bizans döneminden kalan şaraphanedir.

İklimi klasik Akdeniz iklimi olan Dalaman, yazları oldukça sıcaktır. Dalaman’a ulaşım oldukça kolaydır. Dilerseniz Dalaman Havaalanı’na havayolula ulaşabilir veya karayoluyla Dalaman’a ulaşabilirsiniz.

Dalaman’da denize girebileceğiniz yerler Sarıgerme, Sarsala ve İztuzu’dur. Sarıgerme plajı kumsaldır ve denizi sığdır. Sarıgerme’de yüzme haricinde rüzgar sörfü yapabilirsiniz. . Sarsala plajına karayoluyla ulaşım biraz zor olsa da deniz yolu ulaşımı gayet rahattır. Dalaman’da size önerebileceğim bir diğer yüzme alternatifi ise tekne kiralamaktır. Teknelerle Kleopatra koyu ve Bedri Rahmi koyu dahil bir çok koya gidebilir ve tertemiz denizde yüzebilirsiniz. Ayrıca botlarla Dalyan’a ulaşıp İztuzu plajında da yüzebilirsiniz.

Dalaman’a gittiğinizde Dalaman çayında rafting yapabilirsiniz. Dalaman çayı 229 km uzunluğundadır ve akıntı hızı raftinge elverişlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin