Bodrum’da Tatil

Bodrum-Turkey

Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin,

Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin.

Senden öncekiler de böyleydiler,

Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler.

Diyor Cevat Şakir Kabaağaçlı yani namı diğer Halikarnas Balıkçısı.

Bu gün sizlere tatil denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Bodrum’dan bahsetmek istiyorum. Bodrum; Ege’nin Akdeniz’e yaklaşan kısmında, eğlencenin ve sakin tatilin bir arada yaşanabileceği, gözde tatil şehridir. Ayrıca tarihi ve muhteşem koylarıyla dikkat çeker.

Bodrum, antik çağlardan günümüze kadar bir çok devletin yerleştiği ve her gelen devletin kendisinden izler bıraktığı yerlerden. Antik çağlardaki adı Halikarnassos. Bu isim Türkçe’ye Halikarnas olarak geçmiştir. Şehrin Aziz Petrus’a adanmasıyla şehre Petrium ismi verilmiş ve bu isim Petrum, Potrum ve en sonunda Bodrum olarak günümüze gelmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mavlosos Mozolesi depremler ve istilalar sonucu yıkılınca bu mozolenin mermerleri şövalyeler tarafından Bodrum Kalesi’nin yapımında kullanılmıştır. Bodrum Kalesi bugün dünyanın en büyük ikinci Sualtı Müzesine ev sahipliği yapıyor.

Bodrum’un iklimi yazları tatil için idealdir. Gündüzleri sıcak olsa da nemden bayıltmaz. Gölge bir yerde terden sırılsıklam olmadan istediğiniz kadar oturabilirsiniz. Akşamları ise hava biraz daha serinlemeye başlar. Fakat bu serinlik üşütecek kadar değildir. (Siz yine de ağustos ayı bile olsa bir yağmurluk veya benzeri bir şey bulundurun yanınızda.) Ekim ayına doğru hava biraz daha serinler, geceleri hırka devri başlar.

Genellikle Akdeniz’e göre serin olan Ege Denizi’nin Bodrum kıyıları, çoğunlukla çakıllı plajlardan oluşmaktadır. Temiz ve tuz oranı düşük olan Ege Denizi, aniden derinleşmemesi ve  sakin sularıyla yüzmek için idealdir.

Gelelim Bodrum’un meşhur gece hayatına. Eğlenmek istiyorsanız adresiniz belli. Barlar Sokağı. Barlar Sokağı son zamanlarda çeşitli yaftalamalara maruz kalsa da, sokaktaki onlarca bardan birisi mutlaka size hitap edecektir. (Mekan sahipleri de müşteri kalitesine daha çok dikkat ediyorlar.)

Bodrum’a gidildiğinde mutlaka yenilmesi gerekenler dersek, meşhur sebzeli döneri ilk olarak söylemeliyim. İkinci olarak da Bitez Dondurmacısı’nda dondurma yemenizi öneririm. Ayrıca lokum pilavı ve kabak çiçeği dolması da Bodrum’a özgü lezzetlerden. (Bizzat Bodrumlu arkadaşların önerisi. :))

Bodrum’a gitmişken şöyle güzel bir tekne turu yapıp, kolay yoldan bronzlaşmadan olmaz. Zaten sahile indiğinizde çeşitli şirketlerin tur teknelerini göreceksiniz. Uygun bulduğunuz bir tanesine binip (ki çok sık tura çıkarlar, neredeyse dolmuş sıklığında) güzelim koyları görebilir, akvaryum berraklığında sularda yüzebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Linkedin